În cadrul proiectului “Resilient and sustainable Supply Chains—an Eastern European Perspective”, masteranzii de la programul Logistică Internațională au avut ocazia să colaboreze cu studenții de la EDC Paris Business School. Programul a inclus mai multe vizite de lucru la companii care desfășoară activități logistice.

Luni, 4 decembrie, cursanții Masteratului Logistica Internațională și colegii lor de la EDC Paris Business School au vizitat sediul companiei românești Romanian Aeroport Services. Au fost prezentate serviciile companiei si au realizat un tur al platformei aeroportului.

Marți, 5 decembrie 2023, studentii au efectuat o vizită de studiu la fabrica Coca Cola din Ploiești, obținând o perspectivă practică asupra aspectelor teoretice învățate în cadrul programului de Masterat Logistică Internațională.

Marți, 5 decembrie, studenții au participat la o prezentare din partea companiei DB Schenker, susținută de doamna Cristina Huruzeanu, Area Manager – Fairs, Events, Special Logistics. Prelegerea a fost  urmată de o vizită de documentare a studenților de la Masteratul de Logistică și a studenților de la EDC Paris Business School în depozitul DB Schenker din Chiajna, în data de 6 decembrie.

În data de 6 decembrie, studenții au participat la o prezentare  din partea domnului Mihai Sava,  Business Development Manager – Airborne Global, în sala Virgil Madgearu din  cadrul Academiei de Studii Economice din București.

Joi, 7 decembrie, studenții au realizat o vizită de documentare în locațiile Selgros: Depozitul din Chiajna și Centrul de Distributie Pantelimon, cele mai reprezentativedin punct de vedere al fluxului de aprovizionare.

Vineri, 8 decembrie, masteranzii de la anul I de la programul de Masterat Logistica Internațională și colegii de la EDC Paris Business School au vizitat fabrica de mezeluri The Family Butcher și fabrica Olympus din Brașov.

La finalul programului de schimb de experiență, domnul profesor Dorel Paraschiv, directorul programului de Masterat Logistica Internațională a înmânat diplomele de participare studenților din cadrul programului “Resilient and Sustainable Supply Chains—an Eastern European Perspective”, alături de domnul profesor Muhammad ATIF. Festivitatea a avut loc în Aula Magna din cadrul Academiei de Studii Economice din București.

Felicitări tuturor participanților!